تاریخ امروز:۹ مهر ۱۴۰۲

صعود به قله کهار

این برنامه به سرپرستی خانم بهار توکلی در تاریخ ۹۵/۱۰/۲۷ اجرا گردید. برای مشاهده گزارش برنامه و عکس های برنامه گزینه ادامه مطلب را انتخاب کنید

معرفی قله کهار

قلل دوگانه کهار و ناز در حاشیه شرقی منطقه البرز غربی قرار گرفته که از سمت جنوب به دره چالوس و رودخانه کرج و از سمت شمال به دره وسیع طالقان محدود می گردد..

قلل کهار و ناز را می توان از مرتفع ترین قلل البرز غربی نامید و در واقع پس از ارتفاعات مرتفع منطقه علم کوه و قلل منطقه طالقان از جمله سیالان، شاه البرز و خشه چال، قله کهار به ارتفاع ۴۰۵۰ متر، میشه نو ۴۰۵۰ متر و ناز با ارتفاع ۴۱۰۸ متر نامی آشنا برای کوهنوردان است که هر ساله مشتاقان زیادی برای صعود به قلل وارد منطقه میشوند.

 

روستای کلوان

روستای کلوان در میان دو کوه مرتفع “ناز” و “کهار”، شکوفه باغهای گیلاس و سیب، گلهای وحشی و دو رودخانه خروشان پرآب محصور شده و منظره ای بدیع را در پیش روی چشمان گسترده است. روستای کلوان آخرین روستای محله سیرا بخش آسارا کرج (با پنج روستای آویزر، آیگان، کلها، لیلستان و کلوان) محسوب می شود. زیبایی بی حد و حصر روستای کلوان جمعیت غیربومی زیادی را به سوی خود جذب کرده است. 

این روستا را کلوان نامیده اند چراکه نسبت به روستاهای همجوار خود در محل مرتفع و بلندتری قرار گرفته و نسبت به آنها حکم کله و راس را دارد و به همین سبب “کلوان” به معنای بلندی، خوانده شده است. ارتفاع روستای کلون از سطح دریا ۲۲۰۰ متر میباشد.

آدرس روستای کلوان: 

کیلومتر ۴۰ جاده کرج چالوس بعد از پل خواب، فرعی سمت چپ ، تابلوی روستای آیگان – روستای کلوان ، از سر جاده تا روستای کلوان ۹ کیلومتر جاده آسفالت در پیش دارید.پوشش گیاهی منطقه، چای کوهی ،آویشن و سیب وصنوبر است و کوههای منطقه مربوط به دوره چهارم زمین شناسی(کواترنری)مي باشد ..

.

با برنامه ریزی هاي انجام گرفته براي برنامه فصلي زمستان گروه کوهنوردي و غارشناسي آرش سنندج  براي  مورخ ۲۳و۲۴/۱۰/۹۵ (صعود به قله کهار )ساعت ۱۲ شب  با تعداد ۹ نفر از اعضاي گروه و يک نفر مهمان  در ميدان آزادي  تجمع نمودیم و ساعت ۳۰/۱۲ شب با حرکت به  سمت کرج  برنامه آغاز شد و ساعت ۱۱ با تاخير به دليل اشتباه در مسيررفت  به کرج رسيديم و در آنجا آقايان پويا(راهنما )و ئامانج (از کوهنوردان سنندجي ساکن کرج )به ما ملحق شده و حرکت خود را به سمت جاده چالوس و روستاي کلوان آغاز کرديم و ساعت ۱۲ به روستاي کلوان رسيديم ، بعد از تکمیل نمودن پوشش و تعویض کفش در ساعت ۳۰/۱۲ ظهرحرکت خود را به سمت جانپناه کهار  آغاز کردیم.پس از حدود ۴ ساعت کوه پیمایی با کوله هاي نسبتا سنگين ساعت ۳۰/۱۶به جانپناه در ارتفاع ۳۲۰۰ متر رسيديم .با توجه به حضور تيم زنجان در جانپناه به زدن چادر در اطراف جانپناه مشغول  شديم . 

پس از استراحتی کوتاه و صرف ناهار در محوطه جانپناه به عکاسي مشغول شديم شب مهتابي بسيار زيبايي بود  که قابل وصف نيست . با گزارشات گرفته از سايت هواشناسي و همچنين گزارش آقاي هاشم نژاد از وضعيت جوي منطقه که از ظهر فردا هوا ابري و خراب را خواهيم داشت حرکت به سمت قله را ۵ صبح اعلام کرديم . ساعت ۴ صبح بيدار باش اعلام شد و ساعت ۳۰/۵ حرکت به سمت قله آغاز گرديد و با حرکتي يکنواخت ساعت ۵۰/۸ گام بر روي قله کهار نهاديم وبه یکدیگر تبریک گفته و چند عکس به یادگار گرفتیم و از منظرۀ زیبای البرز مرکزی، قله دماوند و علم کوه که  به وضوح قابل مشاهده بود و قله زیبای آزادکوه این شاهزاده کج گردن البرز  که بسیار خودنمایی می کرد ، لذت بردیم.. با توجه به سرعت بالاي باد و سرماي شديد بعد از گرفتن چند عکس سريعا به سمت پايين  به راه افتاديم و ساعت ۱۱ درجانپناه مشغول جمع کردن چادر و صرف ناهار شديم و ساعت ۳۰/۱۲ به سمت روستاي کلوان سرازير شديم  و بعد از ۲ ساعت به روستا رسيديم . و در روستا بعد ازاستراحتي کوتاه و تعويض کفش و لباس به سمت کرج به راه افتاديم .در کرج با استقبال گرم دختر آقاي ماشااله نصرتي همراه با يک کيک خانگي خوشمزه  و آقايان نجاريان و خمسه روبرو شديم و عکس يادگاري را باهم گرفته و به سوي سنندج به راه افتاديم .

نکته :

دسترسی به آب :در زمستان فقط در روستا – در تابستان چند چشمه در مسیر وجود دارد.

دسترسي به تلفن همراه : در طول مسير انتن دهي مشکلي ندارد و در اطراف جانپناه سرويس اينترنت همراه اول هم موجود مي باشد.

 

نفرات شرکت کننده :

 ۱- ستار شکوفا 

 ۲- ماشاءاله نصرتي 

۳- هژير حقيقت پناه 

۴- سامان پيرزاده 

۵- صباح پرسته 

۶- متين حسینی

 ۷- سيامک چايچي

 ۸- ايرج فاتحي

 ۹- آرش شهبازي

 ۱۰- ئامانج

 ۱۱- پويا  

۱۲- خانم بهار توکلي (سرپرست برنامه)

با تشکر از خانم بهار توکلی جهت ارسال گزارش و عکس های برنامه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *