تاریخ امروز:۲۶ تیر ۱۴۰۳
صعود به قله بیستون کرمانشاه

صعود به قله بیستون

اطلاعات قله و برنامه

ارتفاع ۲۷۶۰ متر
تاریخ اجرا ۳ آذرماه ۱۴۰۲
مسافت پیموده شده : ۱۷ کیلومتر
مدت زمان صعود : ۵:۳۰
مدت زمان فرود : ۵:۳۰
مسیر پیمایش : میشه ری
تعداد نفرات ۲۹ نفر
سرپرست برنامه : جمشید ابراهیمی
جلودار : فریدون میرانی
عقب دار : کیومرث صیدی

مقدمه :

کوه بیستون در انتهایی ترین نقطه کوهستان پراو در سی کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه (به سمت همدان) در میان رشته کوه زاگرس ،مجاورت دشت زیبای چم چمال و رودخانه پرآب گامسیاب قرار گرفته است.
برای رسیدن به ابتدای مسیر کوهنوردی راه باید ابتدا به پلیس راه کرمانشاه به بیستون رفت که در ۲۵ کیلومتری شهر کرمانشاه قرار دارد و وارد جاده خاکی ۲ کیلومتری شد که در مسیر فوق مارک گذاری گردیده است.
مسیرهای صعود :
مسیر سنگنوردی که نیاز به داشتن ابزار و تکنیک دیواره نوردی دارد.
مسیر دوم از دره ایل دره می باشد که از روستای سنقرآباد شروع می شود که این روستا در یک کیلومتری جاده بیستون به سنقر قرار گرفته است و مسیر این دره به پشت کوه بیستون و به میدان بیستون رسیده و وارد جبهه شمالی کوه میشود.

مسیر سوم از ضلع غربی کوه می باشد که به پیازه ری و میشه ری شهرت دارد و از دامنه کوه بیستون زا شروع می شود.
گزارش برنامه :
طبق برنامه سه ماهه پاییزی و از پیش تعیین شده باشگاه آرش سنندج ساعت ۳:۴۰ بامداد روز جمعه سوم آذرماه ۱۴۰۲ تعداد ۲۹ نفر از همنوردان در میدان آزادی (اقبال) سنندج گرد هم آمده و با دو دستگاه مینی بوس راهی شهر کرمانشاه و در ادامه شهر بیستون شدیم، راس ساعت ۶:۳۰ از کنار پلیس راه کرمانشاه – همدان وارد جاده خاکی شده و بعد از طی حدودا ۲ کیلومتر و در انتهای جاده خاکی توقف نموده و از ماشین ها پیاده شدیم. بعد از پیاده شدن اولین چیزی که چشم همه را به خود مجذوب نمود دیواره سر به فلک کشیده کوه بیستون زا بود که عزمت و بزرگی خود را به رخ می کشید.
راس ساعت ۷:۱۵ با گرم کردن بدن ها و نرمش کوتاهی توسط آقای حامد محمدی، با سرقدمی سرپرست باشگاه جناب آقای فریدون میرانی و عقب دار آقای کیومرث صیدی استارت برنامه زده شد.
اول مسیر شیبدار و مقداری هم دست به سنگ در هوایی کاملا صاف و آفتابی در انتظار ما بود که با گذر از آنها راس ساعت ۸:۴۰ برای خوردن صبحانه در مسیر مناسب و چشم انداز رو به رودخانه خشک شده گاماسیاب توقف نموده و بعد از صرف صبحانه ساعت ۹ در مسیر پاکوب به راهمان ادامه می دهیم. بعد از طی مسیر حدودا یک ساعت به میدان بیستون که درآنجا چاه آبی وجود دارد و بیشتر برای چرای گوسفندان در فصل بهار و تابستان است می رسیم . با گذر از میدان بیستون به ابتدای مسیرهایی با شیب های تند و گاهی دست به سنگ می رسیم . نفس ها بیشتر شده ، سرعت کندتر و خستگی نیز سرعت قدم ها را کمتر نموده ، با همه اینها تمامی اعضا راس ساعت ۱۲:۴۰ قله بیستون را صعود نموده و سرشار از شادی و شعف، مشغول تجدید قوا و انرژی و سپس جنب و جوش و همهمه برای گرفتن عکس های یادگاری شدیم .
بعد از گرفتن عکس یادگاری خود را آماده فرود نموده و ساعت ۱:۴۰ دقیقه راه را برای رفتن به میدان بیستون و صرف ناهار در پیش گرفتیم . بعد از طی مسیر پر از سنگ و شیبدار ساعت ۳ بعدازظهر به میدان بیستون رسیده و مشغول خوردن ناهار می شویم . بعد از صرف ناهار و استراحت ساعت ۴ ،مسیر فرود از راه ایل دره را در پیش گرفته و به دلیل نبود پاکوب مشخص و همچنین خستگی زیاد تعدادی از اعضا و خبر ناراحت کننده فوت ۵ تن از همنوردان در اشترانکوه به دلیل بهمن، فرود با سرعت کمتری انجام می پذیرد و راس ساعت ۷:۳۰ به محل پارک مینی بوس ها رسیده و با گفتن خسته نباشید و تشکر از همه اعضا ساعت ۸ به راه خود رو به شهر کامیاران و سپس سنندج ادامه می دهیم و در نهایت برنامه با پیاده شده همه اعضا از ماشین ها راس ساعت ۱۱ خاتمه می یابد .
به امید صعودهای دلنشین و ایمن؛

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *