تاریخ امروز:۸ اسفند ۱۴۰۲

صعود به قله کل جنون به مناسبت گرامیداشت همنورد فقید ابراهیم نصیری

این برنامه به سرپرستی آقای ماشاالله نصرتی در تاریخ ۹۶/۷/۷ اجرا گردید. برای مشاهده گزارش و عکس های برنامه گزینه ادامه مطلب را انتخاب کنید

افراد‌ شرکت کننده در برنامه: ۱_یدالله شیدا ۲_داریوش داوودی ۳_ستارشکوفا ۴_فریدون‌میرانی ۵_سامان پیر زاده ۶_جهانگیررستمی

رشته کوههای اشترانکوه  به درازای ۵۳ km  از شرق به غرب کشیده شده و دارای ۳۸ قله میباشد که ۸ قله ان توسط فدراسون کوهنوری شناخته شده است  و مابقی فرعی قلمداد میگردد. کله جنون کلمه ای محلی و به معنی صدادار است ، بهمن های این منطقه در زمستان بسیار مهیب و خطر ناک است و صدای زیادی که به وجود میاورد گاها به روستای کمندان نیز میرسد ، به این دلیل است که این نام را بر ان نهاده اند. به گفته اهالی این‌منطقه در اشتران کوه که در این ‌منطقه و زبان انان کل به معنای محل و  جنون به معنای محل وجود جن است ، که زمان قدیم به خاطر صعب العبور بودن مسر و ظاهر خشن قله و کشته شدن و سقوط  ایلات و عشایر در هنگام عبور در منطقه فوق  این نام را بران قرار داده اند. 

برای صعود به این قله از شهرستان ازنا به سمت روستای گرجی_ دره تخت _ سیوله_ کمندان که بسیار زیبا و سرسبز میباشد باید حرکت کرد که جاده تا روستای سیوله اسفالت بوده و ما بعد ان را تا کمندان ۲۰ دقیقه جاده خاکی است.

گزارش برنامه : ساعت حرکت از سنندج  ۴.۳۰ دقیقه و ساعت ۱۱.۳۰ دقیقه به کمندان رسیدیم و ماشین ها در محوطه نگهبانی پمپاژ آب کمندان گذاشتیم. بعد از خوردن نهار و استراحتی کوتاه و تعویض لباس ساعت ۱.۱۵ دقیقه بهگعد ازظهر حرکت به سوی پناهگاه را شروع کردیم و حدود ساعت ۴.۴۵ دقیقه  به پناهگاه رسیدیم. در مسیر چشمه هایی وجود دارد از جمله سراب بهادر با چشمه کمندان و چشمه ناصر که در زیر پناهگاه میباشد  و به یاد ناصر خوشه چین نامگذاری شده است. بعد از این چشمه حدود ۳۰ دقیقه بالا تر ، پناهگاه سرافراز و زیبای کل جنون میباشد . پناهگاه مرحوم کامران سلیمانی به صورت دو طبقه و حدود ۴۰‌ نفر ظرفیت دارد ، جلوی پناهگاه نیز چشمه آب وجود دارد. بعد از استراحت کوتاه مسیر سنگلاخی پشت پناهگاه را طی کردیم و ساعت ۶.۱۵ دقیقه بعد از ظهر زیر تیغه  کا در کنار یخچال چاله سیاه است چادر بر پاکردیم. روز ۹۶.۷.۸ صبح ساعت ۶.۱۰ دقیقه صبح رو به قله مسیر همانطور که گفته شده بود کاملا دست به سنگ می باشد و کاملا فنی حرکت کردیم  و ساعت ۸ به قله رسیدیم  و به یاد تمام همنوردان به خصوص زنده یاد ابراهیم نصیری با یک دقیقه سکوت و گرفتن عکس ساعت ۸.۳۰  دقیقه از مست مخالف مسیری که صعود کرده ایم برگشتیم . مسر مشخص و پاکوب مباشد . برای برگشت به پناهگاه باید از این مسیر حرکت کرده تا به شست خدا برسیم که در مسیر میباشد این سنگ همانند شست انگشت بزرگ است و بعد از ان وارد یخچال  چاله سیاه شدیم  که در همه فصول دارای برف میباشد ، سپس از رد کردن چاله سیاه وارد همان مسیر ا‌ول تیغه که شب را در انجا بودیم  ساعت ۱۰ رسیدیم و چادر هارا جمع کردیم و بعد از ۴۰ دقیقه به طرف پناهگاه حرکت کردیم و در مسیر  چشمه کمندان نهار را خوردیم و ساعت ۲.۴۰ دقیقه  به کمندان رسیدیم . بعد از  استراحت و تعوض لباس  ساعت ۳.۱۰ دقیقه به طرف سنندج حرکت کردیم و ساعت ۱۰ شب  به سنندج رسیدیم.

امید وارم همه کوهنوردانی که به صعود این قله زیبا میایند با تمام دقت و هوشیاری کامل  اقدام به صعود نمایند . وانشاالله که همه صعود ها بر روی این قله ها با موفقیت به  پایان برسد .

عکس های برنامه :

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *