تاریخ امروز:۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

گزارش صعود دو روزه به قله سن بران در رشته کوه اشترانکوه

این برنامه به سرپرستی آقای یدالله شیدا در تاریخ ۲۳ و ۲۴ مهر ۱۳۹۴ اجرا گردید. برای مشاهده گزارش برنامه و عکس های آن گزینه ادامه مطلب را انتخاب کنید

اُشْتُران‌ْ‌کوه، به معنی کوه آب در پارسی باستان (از زبانهای بکار برده شده در جنوب غربی ایران و زبان رسمی دربار هخامنشیان) رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است. اشتران‌کوه از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می‌شود. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران به ارتفاع ۴۱۵۰ متر است.

گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه که هر کدام بلندتر از ۴۰۰۰متر می‌باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه و یا اشترانکوه معروف گشته‌است.

برای اطلاع بیشتر می توان از طریق اینترنت از دانشنامه آزاد ویکی پدیا استفاده نمود.

به همین سبب در مهر ۱۳۹۴ که مصادف است با سومین سالگرد  درگذشت زنده یاد ابراهیم نصیری موسس گروه کوهنوردی و غارشناسی آرش سنندج است. مرحوم نصیری سه سال پیش در اثر صانحه تصادف در تردد نزدیکی شهر سنندج جان به جان آفرین داد و یاد و خاطر او هرگز از یادها نخواهد رفت. او مدیری مدبر و کار آزموده بود و تجارب و شیوه های کوهنوردی او همیشه ماندگار است.

بنا به توصیه سرپرست جدید گروه آرش جناب آقای ماشالله نصرتی و دوستان دیگر سبب شد که برنامه ای در مهر ماه ۹۴ با نام و یاد این زنده یاد برگزار کنیم لذا روزهای ۲۳ و ۲۴ مهر تعیین شد و در روز پنجشنبه با تعداد ۱۲ نفر در ساعت ۵ و نیم صبح از طرف سنندج به طرف منطقه لرستان حرکت کردیم. پس از زمان ۶ ساعت در ساعت ۱ بعدظهر به روستای طیان که ۲۵ کیلومتر از شهرستان دورود فاصله دارد رسیدیم. بعد از صرف ناهار، کوله پشتی ها را برداشته و ساعت ۲ به راه افتادیم. مسیر که از خود روستا به صورت پاکوب مشخص است. پس از دو ساعت به چشمه گل گل که در ارتفاع ۲۷۵۰ متر است رسیدیم. بعد از نوشیدن آب و رفع خستگی به راه خود ادامه دادیم. متاسفانه موردی که همه را ناراحت کرد کمبود بارش ها و کمبود آب در آن جا بود که بسیار ناراحت کننده بود.

بعد از ۴ ساعت پیاده روی ساعت ۸ شب به پناهگاه دوم مقابل قله اصلی سنبران رسیدیم. شب را در جانپناه که تعدادی از کوهنوردان لرستان برای تعمیر پناهگاه در آن جا حضور داشتند به صبح رساندیم. صبح ساعت ۶ بعد از بیدار شدن در ساعت ۷ به طرف قله حرکت کردیم. این مسیر حدود یک ساعت و نیم طول کشید. در قله بعد از یک دقیقه سکوت به مناسبت درگذشت زنده یاد ابراهیم نصیری و گرفتن عکس یادگاری در قله به طرف پناهگاه حرکت کردیم و بعد ازیک ساعت به پایین رسیدیم و بعد از صرف صبحانه مسیر را به طرف طیان ادامه دادیم و در ساعت ۳ بعدظهر به روستای طیان رسیدیم و بعد از صرف نهار در ساعت ۵ بعدظهر از روستا به سمت  بطرف دورود بروجرد حرکت کردیم و بعد از عبور از شهرهای ملایر و همدان، ساعت ۱۱ شب همگی در کمال صحت و سلامت  به سنندج رسیدیم. با آرزوی موفقیت و شادکامی برای همه همنوردان یاد و خاطره همه جانباختگان کوهستان را گرامی می داریم.

اسامی صعود کنندگان

۱-ماشاالله نصرتی

۲- ستار شکوفا

۳-خسرو یخچالی

۴-سیامک چایچی

۵- حمید کبودوند

۶- سامان پیرزاده

۷ – میلاد

۸ – صباح جعفری

۹ – محمود محمودی

۱۰- فریدون میرانی

۱۱- داریوش داوودی

۱۲ – یدالله شیدا (سرپرست برنامه )


عکس های برنامه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *