تاریخ امروز:۹ خرداد ۱۴۰۲

برنامه گل­گشت دگاگا به روار

این برنامه به سرپرستی روابط عمومی گروه آرش در تاریخ ۹۴/۲/۱۸ اجرا گردید. برای مشاهده عکس ها و گزارش برنامه گزینه ادامه مطلب را انتخاب کنید

 

روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ماه ساعت ۵ صبح از سنندج به طرف روستای دگاگا واقع در مسیر جاده مریوان حرکت کردیم عقربه ساعت به ۷ صبح نزدیک شده که در گردنه روستای دگاگا عبور کرده و در هه­وار معروف به سر­دشتپیاده شدیم، بعد از آماده شدن به سمت ییلاق ” ژونی ” ییلاق روستای  “رووار ( رودبار) حرکت می کنیم باعبور از دامنه های کوه های باشکوه کوسالان (اين كوه در جنوب شهر سروآیاد و در بخش شمالي هورامان در موازات ارتفاعات شاهو و دالاني است. ارتفاع كوسالان در حدود ارتفاع دالاني یعنی ۳۲۰۰متر مي باشد در حقيقت اين سه كوه مثلثي را تشكيل مي دهند كه كوسالان ضلع شمالي ، شاهو ضلع جنوبي و دالاني ضلع جنوب غربي آن را مي سازد). بعد از ۱ ساعت به ییلاق زیبای ژونی می رسیم مناظر اطراف بسیار زیبا و قابل دیدن بود بطوری­که آدمی را به وجد آورده و انسان را به کرنش و  تعظیم  در برابر نعمت­های الهی وا می­داشت. و نشانه­های بهار به خوبی  در اینجا نمایان شده از گل های تازه شگفته درختان گرفته تا چمن و سبزه­ها که همچون فرشی گسترانده شده چشم آدمی را به وجد می­آورد به راستی آیین کهن این قسمت از هورامانات خیلی جالب و قابل تامل است بطوریکه بعضی از روستاهای گرمسیر هورامانات همانند روستاهای : دیوه زناو ، رودبار ، اسپریز ، زوم  عید نوروز و فرارسیدن بهار را در اولین روز اسفند برگزار می کنند و هرساله مراسم باشکوهی در روستای دیوه­زناو در اول اسفند برای زنده نگه­داشتن این آیین کهن برگزار می شود .

با صرف صبحانه در ییلاق ژونی به سمت دره ” دال ” حرکت می کنیم زیبایی­های دره دال همچون گل های زرد، سفید و آبی زیبا، بکر در میان سبزه­ها ، قله­های سوزنی سر به فلک کشیده کوسالان، دیواره­ها و صخره­هایی که با ابرها در حال جدال هستند چشم هر بیینده ای را نوازش می کند. دو نفر از اعضای فنی گروه در انتهای دره دال برای شناسایی مسیر فنی حدود ۳۰ متر فرود انجام دادند و بقیه مسیر را برای برنامه بعدی موکل کردند. و بعد از تمام شدن مسیر دره به ارتفاعات مشرف به روستای روار نزدیک شدیم و با شیب تند به طرف روستای روار رفتیم و ساعت ۱۴:۳۰ تمامی اعضای گروه در کنار چشمه بسیار زیبا و خروشان روار به استراحت و صرف نهار مشغول بودند. و ساعت ۱۸ همگی سوار ماشین شدیم و ه طرف روستای ده­ل، ژریژه و … حرکت کردیم و ساعت ۱۰ شب با سلامتی تک تک اعضا به سنندج رسیدیم.

 

تاریج اجرا برنامه: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴

تعداد نفرات: ۴۳ نفر

نکات مهم

 

۱-     این برنامه برای اجرای یک برنامه توریستی یک روزه بسیار مناسب و دیدنی می­باشد.

۲-     آنتن دهی در اکثر مسیر خیلی ضعیف می­باشد.

۳-     احترام به فرهنگ زیست محیطی و همچنین آداب و رسوم مردمان روستاهای دامنه این منطقه همواره باید مد نظر کوهنوردان و همنوردان باشد.

 

گزارش: پیام رضابخش

عکس های برنامه

 

 

 

اشتراک‌گذاری

من 10 ساله کوهنوردی می کنم. از سال 91 به عضویت باشگاه آرش سنندج در اومدم و الان عضو کمیته روابط عمومی این باشگاه هستم و مسئول سایت و فضای مجازی این باشگاه هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *