تاریخ امروز:۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

صعود به قله سنبران

این برنامه به سرپرستی آقای ماشالله نصرتی در تاریخ ۹۸/۵/۱۸ اجرا گردید . برای مشاهده عکس ها و گزارش برنامه گزینه ادامه مطلب را انتخاب کنید

به نام خالق کوه ها 

صعود به قله ی سنبران ۴۱۵۰  متر

(بلند ترین قله ی استان لرستان و جزء ۳۱ قله ی طرح سیمرغ)

(اشتران کوه) رشته کوه زاگرس

تاریخ اجرا:۱۸ و۱۷ مرداد ۱۳۹۸ 

سرپرست برنامه: ماشاالله نصرتی

تعداد نفرات:  ۱۶ نفر

محل تجمع:  میدان ازادی سنندج

ساعت حرکت: ۴۳۰ دقیقه ی بامداد

پس از عبور شهر های مسیر (قروه.همدان.ملایر.بروجرود و… به سمت روستای تیان حرکت کرده ودر نزدیکی روستا در کنار باغات با صفای  منطقه نهار صرف شد پس از ۵ دقیقه به روستای تیان رسیده و در مسجد روستا که در خیابان اصلی روستا واقع است به اماده و مرتب کوله ها پرداختیم  سپس راس ساعت ۱۳/۳۰ از مسیر پایکوب اصلی به سمت قله حرکت نمودیم . مسیر ابتدایی دارای شیب نرمی است که حرکت را هموار میسازد. با حرکت به سمت بالا کم‌کم مسیر جدی تر می شود. در مسیر جوی های اب زلال و خنکی وجود دارد که میتوان از این‌اب گوارا لذت برد با سپری کردن اندکی از مسیر به مسیری رسیدیم که با تراورس ان به پایین تر از جانپناه اول(گل گل ارتفاع ۲۷۴۹ متر) رسیدیم در این مکان چشمه ی بسیار زیبایی وجود دارد که خیلی حائز اهمیت است چون از اینجا به بعد مسیر هیچ گونخ ابی وجود ندارد لذا باید کوهنوردان حتما دقت لازم را داشته و به مقدار کافی ابگیری بنمایند. پس  از نیم‌ساعت استراحت به سمت جانپناه دوم حرکت نمودیم . که به زیر مسیر سنگ‌جعفر رسیدیم که با توجه به شیب خیلی زیاد مسیر و سنگینی کوله و تجهیزات کامل شب مانی واقعا مسیر سنگین و طاقت فراساییست و صد البته که تمرین جدی و بسیار خوبیست، ساعت ۲۱ به به جانپاه دوم(چال کبود۳۶۴۴ ) رسیدیم  با توجه به ظرفیت پایین جانپناه و برنامه ریزی قبلی اقدام‌به برپایی چادر ها نمودیم و همنوردان استراحت نموده وشام صرف شد طبق برنامه ۵/۳۰ دقیقه ی صبح بیدار وراس ساعت ۶  صبح به سمت قله حرکت نمودیم. با توجه به اینکه قسمت هایی از مسیر دست به سنگ است لازم‌ است کوهنوردان نهایت احتیاط را داشته باشند پس از عبور از مسیر های پر پیچ و خم و فراز و نشیب های متوالی ساعت  ۷/۴۰ دقیقه تمام همنوردان در سلامت کامل به قله رسیدند پس از استراحت و ثبت عکس های یادگاری با بنر باشگاه و بنری که به احترام‌ همنوردان فقیدی که سال قبل در اشترانکوه دچار حادثه شدند راس  ساعت  ۸/۲۰ دقیقه به سمت پایین حرکت نمودیم . ساعت ۹:۳۰ دقیقه به جانپناه چال کبود رسیدیم  پس از صرف سبحانه و جمع کردن چادرها ساعت ۱۰ به سمت جانپناه اول حرکت کردیم. ۱۱/۴۵ دقیقه به جانپناه اول (گل گل) رسیده و استراحت و ابگیری نمودیم .۱۲/۱۵ دقیقه به سمت روستای تیان حرکت که ساعت ۱۴/۳۰ به روستا رسیده و پس از استراحت و مسیر بازگشت به سنندج را در پی گرفتیم.

نکته های مهم :

* برای صعود به قله ی سنبران دو مسیر اصلی از روستا های تیان و بیدستان وجود دارد که طبق گفته ی مردم‌منطقه مسیر بیدستان پر اب، شیب نرمتر، و یک‌ساعت نزدیکتر است.

* قسمت اصلی و سخت مسیر از جانپناه اول تا جانپناه دوم می باشد.

* بعد از جانپناه اب در مسیر هیچ چشمه ای وجود ندارد.

در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای تمام کوهنوردان موفقیت روز افزون عزیزان را خواستاریم.

با تقدیم احترام ماشالله نصرتی سرپرست باشگاه کوهنوردی آرش سنندج.

عکس های برنامه

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *